Operacja Charnwood

Operacja Charnwood
II wojna światowa, front zachodni, część operacji Overlord
Ilustracja
Żołnierze brytyjskiego I Korpusu maszerują przez ruiny Caen, 9 lipca 1944 r.
Czas

8–9 lipca 1944

Miejsce

północna część Caen, Normandia

Terytorium

Francja

Przyczyna

potrzeba zdobycia miasta Caen i bazy wypadowej do dalszych ataków na południe

Wynik

częściowe zwycięstwo aliantów

Strony konfliktu
 III Rzesza  Wielka Brytania
 Kanada
Dowódcy
Heinrich Eberbach
Sepp Dietrich
Miles Dempsey
John Crocker
Siły
elementy 1 dywizji piechoty,
1 brygada pancerna,
61 czołgów
3 dywizje piechoty,
3 brygady pancerne
Straty
ponad 2 tys. zabitych, rannych i zaginionych,
18–32 czołgów zniszczonych lub uszkodzonych
3 817 zabitych, rannych i zaginionych,
ok. 80 czołgów zniszczonych lub uszkodzonych
Położenie na mapie Francji
Mapa konturowa Francji, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „miejsce bitwy”
Ziemia49°10′59″N 0°22′10″W/49,183056 -0,369444

Operacja Charnwood – ofensywa anglo-kanadyjska przeprowadzona w dniach 8–9 lipca 1944 r. podczas bitwy o Caen, części kampanii normandzkiej w II wojnie światowej. Operacja miała na celu zajęcie okupowanego przez Niemców miasta Caen, co było jednym z najważniejszych celów aliantów od dnia lądowania w Normandii. Spodziewano się również, że atak pozwoli zapobiec przeniesieniu niemieckich jednostek pancernych z sektora anglo-kanadyjskiego do sektora amerykańskiego na zachód, gdzie przygotowywany było przełamanie frontu. Podczas operacji Brytyjczycy i Kanadyjczycy posunęli się naprzód szerokim frontem i wieczorem drugiego dnia zajęli północną część Caen do rzek Orne i Odon.

Poprzedzona kontrowersyjnym nalotem bombowym, który zniszczył znaczną część historycznego Starego Miasta w Caen, operacja Charnwood rozpoczęła się o świcie 8 lipca, kiedy trzy dywizje piechoty zaatakowały pozycje niemieckie na północ od miasta, podążając za nękającym ostrzałem artyleryjskim. Wspierany przez trzy brygady pancerne brytyjski I Korpus poczynił stopniowe postępy przeciwko 12 Dywizji Pancernej SS „Hitlerjugend” i 16 Dywizji Polowej Luftwaffe. Pod koniec pierwszego dnia operacji dnia kanadyjska 3 Dywizja Piechoty i brytyjska 3 oraz 59 Dywizja Piechoty Staffordshire oczyściły wioski na swojej drodze i dotarły na obrzeża miasta. Wkraczając do Caen o świcie następnego ranka, alianci napotkali opór pozostałości niemieckich jednostek, które zaczęły wycofywać się przez rzekę Orne. Lotnisko Carpiquet wpadło w ręce Kanadyjczyków wczesnym rankiem, a do 18:00 Brytyjczycy i Kanadyjczycy połączyli się wzdłuż północnego brzegu Orne. Pozostałe mosty były silnie bronione lub nieprzejezdne, a przy niemieckich rezerwach pozostawionych na drugim brzegu I Korpus zakończył operację.

Operacja Charnwood była kosztowna i stanowiła taktyczny sukces dla aliantów. Niemcy wycofali się z północnego brzegu rzeki Orne, ale nie przestali wysyłać formacji na front amerykański. Niemcy ustanowili kolejną linię obrony wzdłuż dwóch grzbietów na południe od miasta. Alianci utrzymali jednak inicjatywę i rozpoczęli operację Jupiter następnego dnia, a tydzień później operację Goodwood i Atlantic, podczas których zdobyto resztę obszaru Caen.


© MMXXIII Rich X Search. We shall prevail. All rights reserved. Rich X Search